Müşteri Hizmetleri

Müşteri Hizmetleri Anasayfa

Garanti, İade ve İptal
Garanti Şartları

Ürünlerimizin teslim garantisi bulunmaktadır. Her ürünün garanti şartlarında farklılıklar olabilmektedir.
Ürününüzü teslim alırken paketin hasarlı olup olmadığına dikkat etmeniz ve eğer hasarlı ise teslim almamanızı ve hemen Müşteri Hizmetlerimize bildirmenizi rica ederiz.
Teslimat sırasında ürün herhangi bir zarar görür ise; durumu anlatan bir e- postayı bilgi@tutgetir.com adresine, ürünü ise teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içinde adresimize gönderdiğiniz taktirde gerekli işlemler yapılıp ürününüz değiştirilecektir.
  

İade ve İptal Şartları

Siparişiniz size ulaştığı tarihten en fazla 7 gün içerisinde iade talep nedeninizi belirterek satın aldığınız ürünü kutu, ambalaj ve faturası ile birlikte hasarsız ve eksiksiz bir şekilde bize gönderiniz. ( *Cayma Hakkı ve **Cayma Hakkıının Kullanılamayacağı Ürün ve Koşullar) Bu şekilde teslim edilmeyen ürünlerin iadesi veya değişimi kabul edilmeyecektir.
Kargoyla göndermeniz durumunda gönderdiğiniz tarihi, hangi kargo şirketi ile gönderdiğinizi bilgi@tutgetir.com adresine e-posta olarak bildirmeniz gerekmektedir.
Eğer ürün değişiminde bulunacaksanız mutlaka değişim yapacağınız ürünün kodunu ve yerine alacağınız ürünün kodunu bize mail veya telefon ederek bildirmeniz gerekmektedir.
Belirtilen süreye ve koşullara uyduğunuz takdirde ödediğiniz tutar kredi kartınıza iade edilecektir veya hesabınıza havale yada EFT olarak gönderilecektir. Aksi takdirde iade ve iptal işlemini gerçekleştirememekteyiz.
İade edilecek tutar nakliye bedeli hariç tutardır. Hasarlı ürün dışındaki ürün iadelerinde kargo masrafı müşteriye aittir.

 

Hasar görmüş paketleri kesinlikle teslim almayınız.
Aldığınız paketin hasarlı çıkması durumunda da mutlaka kargo firması görevlisine (Kurye) mutlaka "Hasar Tespit Tutanağı" hazırlattırınız.
Hasar tespit tutanağı olmadan ücret yada ürün iadesi yapılamamaktadır. 

  
Sitemizden aldığınız ürünlerin ambalajının açılmış olması, deformasyona uğraması veya kullanılıp denenmesi halinde T.C. Mesafeli Satış Sözleşmesi MADDE 6 esaslarına göre CAYMA HAKKI KULLANILAMAMAKTADIR. 

*MADDE 5- CAYMA HAKKI
ALICI, sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 7 gün içinde malı reddederek cayma hakkına sahiptir. Tüketicinin cayma bildiriminin SATICI'ya ulaştığı tarihten itibaren 10 gün içinde ürün bedeli ALICI'ya iade edilir.(bkz Mesafeli Sözleşmeler Hakkında Yönetmelik madde 9/2) Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli SATICI tarafından karşılanır.
Tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı teslim aldığı veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde malı veya hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkının var olduğunu ve cayma bildiriminin SATICI veya sağlayıcıya ulaşması tarihinden itibaren malı geri almayı taahhüt ederiz.
395 sayılı vergi usul kanunu genel tebliği uyarınca iade işlemlerinin yapılabilmesi için tarafınıza göndermiş olduğumuz iade bölümü bulunan faturada ilgili bölümlerin eksiksiz olarak doldurulması ve imzalandıktan sonra tarafımıza ürün ile birlikte geri gönderilmesi gerekmektedir.
Ancak, KKTC ve yurtdışı gönderilerinde Müşterilerimiz siparişlerinde KDV ödemediği için, gümrükte almış olduğu ürünlerin vergilerini ödemekle yükümlüdür.Gümrükten her ne şekilde olursa olsun teslim alınmayan ürünler için Müşterilerin cayma hakkı bulunmamaktadır. Çünkü MESAFELİ SÖZLEŞMELER UYGULAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞİN 8.maddesi uyarınca Tüketici mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.
MADDE 6- CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER
Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz. Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.
-Taşınabilir Bilgisayar ve Masaüstü Bilgisayarlar (Orijinal işletim sistemi kurulduktan sonra yani bilgisayarın kurulumu yapıldıktan sonra iade alınmayacaktır.)
-Her türlü yazılım ve programlar
-DVD, VCD, CD ve kasetler
-Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b)
-Hür türlü kozmetik ürünleri
-Telefon kontör siparişleri*

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.